✨ Šperky skladem stíháme ještě i odeslat! Objednejte nejzpoději 17. 12. ✨

o studiu Elišky Lhotské

Šperkařka Eliška Lhotská se svou značkou oslavila v roce 2023 dekádu a zve do nového studia.

 

Její první kolekce se do povědomí zapsala jako „chlebové šperky“, v roce 2023 česká šperkařka Eliška Lhotská se svou značkou oslavila 10. výročí. Nadělila si redesign vizuální identity, kterým ohlásila změnu vlastního brandu na Lhotska Jewellery, a také renovaci svého studia.

 

A24A9694

 

„Po 10 letech dokáži lépe odhadnout směřování své značky a práce v týmu mě vždy naplňovala více než vystupovat jako individualista, který šperky sám tvoří i prezentuje. Teď dělám konečně to, co mě opravdu baví, posouvám značku kreativně a šperky hlavně navrhuji a pak je realizuji s profesionály. I v prodeji si již dávno nechávám radit od těch nejlepších,“ zdůvodňuje rebranding své značky Eliška Lhotská.

 

V holešovickém studiu designérka se svým pětičlenným týmem doposud šperky hlavně vyráběla a potkávala se s klienty nad individuálními zakázkami. Nyní sem mohou zákazníci zavítat za širokou nabídkou z šestice jejích kolekcí. Těm je stejně jako novému interiéru vlastní konceptuální přístup.

 

A24A9758

 

Lhotská osvětluje, kdo se na renovaci studia podílel: „Takový prostor jsem si vždy přála. Vznikal celý jeden rok ve spolupráci s architektkou Klárou Janypkovou za studia Monotropa a mou kamarádkou Janou Longaverovou, která dohlížela na to, aby odrážel estetiku, jež přiblíží naši značku. Jana také prodává naše šperky ve svém Object concept store v Brně a souzníme spolu v náhledu na design i umění, proto byl takový druh estetického koučinku radostný. Klára zase dovedla vše k dokonalosti jako opravdový profík.“

 

Výsledkem je nová showroomová část, která přímo navazuje na dílenskou. Dělí je pouze poloprůsvitná textilie potištěná úryvky úvah o šperku. Skrze ni mohou příchozí nahlédnout do výroby, nebo dílnu navštívit a řemeslo si vyzkoušet na jednom z workshopů, jež značka pořádá.

 

A24A9672_1

 

Showroomu dominuje na míru navržený stůl, který svými křivkami odkazuje na klasické, dřevěné zlatnické stoly s oblými výřezy, jež shora připomínají květinu. Je vyroben z recyklovaného plastu od Plastic guys v tělových odstínech, ze kterého je zkomponován nejen hlavní stůl pro setkávání a prezentaci, ale i dětský stolek a židličky. Značka tak jde naproti svým klientům, kteří často přichází v doprovodu nejmenších. Do dětského stolku šperkařka nechala zatavit jeden ze svých prstenů z kolekce Affirmo, pro niž čerpala inspiraci z narození vlastního syna.

 

A24A9929

 

Hravost a jemnost nábytku z lehce transparentního recyklátu příjemně kontrastuje se strohostí nerezových polic a arboru navržených přímo pro prostor studia. Tvar desky stolu se propisuje i do redesignu vizuální identity, jehož autorem je grafik a ilustrátor Pavel Holomek.

Konceptuální pozadí šperků Lhotska Jewellery podtrhuje i samotný způsob jejich skladování a prezentace. Jsou umístěny v papírových platech, která vytváří na první pohled minimalistickou, leč věrnou iluzi katalogů či knih. Na zakázku je vyrobilo pro precizní obalový design tvůrci často vyhledávané Studio Činčera.

 

A24A9686

 

Eliška Lhotská  /* 1988, Praha/

 

„Šperk jako prostředek komunikace, výpověď naší generace. Umělecký artefakt, jehož sběratelem může být každý.“

 

Po absolvování Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Designu kovu a šperku VŠVU v Bratislavě v roce 2013 začala prezentovat své šperky pod vlastní stejnojmennou značkou. Od té doby se hlavními materiály pro její tvorbu staly zlato a stříbro.

 

První z kolekcí Elišky Lhotské, New Archeology – symbolické odlitky chlebové střídky – je vzkazem pro budoucí generace, kde střídka chleba je vyvažována cenou zlata. Prostý symbol domova, rodiny, pokory či srdečnosti dává šperkům jejich nezaměnitelnou strukturu i poselství. S řadou šperků SO, jež napodobuje lesklou vodní hladinu jako zrcadlo nastavené svědomí, designérka zvítězila mezi šperkaři v cenách Czech Grand Design 2019. Dnes její šperkařské portfolio čítá šest kolekcí a do jejího studia zákazníci míří také za snubními prsteny nebo workshopy.

 

Nejen šperkařská tvorba, ale i dřívější činorodost v kulturní sféře o Elišce Lhotské prozradí víc, než má ve zvyku ona sama. Spoluzaložila a kurátorsky vedla galerii současného šperku Září, Bienále šperku v Železném Brodě nebo designérský inkubátor a prodejnu Koncept Story. Není překvapením, že s českým umělcem a sklářem Elišku nepojí jen shodná příjmení. Společně se svým otcem, Zdeňkem Lhotským, například přivezli původem tokijský cyklus přednášek PechaKucha do zmíněného severočeského města skla.